Wino w kilku faktach

Dodane przez dnia mar 7, 2014 w Podawanie wina | 0 komentarzy

Wino w kilku faktach

Wino to szlachetny smak i chwila przyjemności dla podniebienia. Lepiej smakuje odpowiednio dobrane do posiłku, ale też podane zgodne z zasadami dopasowania i estetyki. Czy jednak podając gościom wino nie warto by zaczerpnąć o nim kilku informacji? Zapewne naszych towarzyszy nie zaciekawią dane na temat procesu produkcji tego alkoholu. Natomiast interesujące dla rozpoczęcia dyskusji może być natomiast przytoczenie kilku ciekawostek.

 Ciekawostki o winie

Czym można zabłysnąć wśród przyjaciół? Najprościej to uczynić informacjami, do których jest nam najbliżej. Słodkie wprowadzenie to oczywiście zawartość cukru w poszczególnych rodzajach tego trunku.

O posmaku wina decydują nie tylko elementy takie ja kwasowość czy ilość taniny. Można też określić ilość cukru w 1 litrze trunku. Tym samym wino wytrawne zawiera do 4 g cukru, półwytrawne do 12, zaś słodkie może mieć w składzie aż 45 g cukru w litrze tego alkoholu. Ciekawe jest to, że nasze odczucia słodyczy nie zawsze są adekwatne do rzeczywistej ilości cukru w składzie wina.

Wiele ciekawostek można również znaleźć na stronie: http://www.jacobscreek.pl/pl/#!porady

 Wino w liczbach

Wracając do naszego związku z rynkiem winiarskim, warto wiedzieć, że Statystyczny Polak wypija około 3,5 litrów wina w ciągu roku dla porównania we Włoszech wypija się 49,9l wina na głowę). Tym samym znajdujemy się obecnie na 35. miejscu w Europie. Ostatnie pięć lat pokazują jednak tendencję wzrostową w piciu tego trunku. Obecnie wynosi już ponad 27%. Jak taka liczba spożycia przenosi się na koszta? Polacy wydają łącznie ponad 1,5 mld złotych rocznie na zakup wina.

 Szlachetne wino

Na15.miejscu jesteśmy jednak wśród największych importerów win z francuskiego Bordeaux. Mimo to aż 50 % wypijanych w Polsce butelek wina pochodzi z dyskontów. Według ekspertów, dobre wino można kupić w Polsce nie wydając więcej niż 30 złotych. Cóż, raczej nie możemy pokusić się na wina typu Screaming Eagle Cabernet Sauvignon z 1992r. To najdroższe wino świata osiągnęło bowiem cenę pół miliona dolarów. Innym rekordem jest wiek wina. Najstarsza butelka znajduje się obecnie w niemieckim muzeum Speyer Museum i pochodzi z 1602 roku. Jak już rozpatrzymy wino pod kątem lat, możemy pochwalić się swoim rodzimym rekordem. Najstarsze ślady uprawy winorośli w Polsce datuje się na 1102r. Ze względu na klimat z pewnością nie przejmiemy nigdy palmy pierwszeństwa w produkcji wina, ale część odmian winogron całkiem dobrze rośnie w Polsce. Ostatecznie na świecie wyróżnia się aż 16 tysięcy szczepów winogron, z czego do produkcji wykorzystuje się najczęściej zaledwie 50 z nich.

 Różne procenty

Ostatnią daną, jaką chcemy przytoczyć, będzie zawartość alkoholu w składzie. Wina nieprzekraczające 12,5% uznawane są za niskoalkoholowe, zaś te mające powyżej 14% to trunki wysokoalkoholowe. Najczęściej spotykamy jednak wina 12%.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *