Największe święto wina w Polsce

Dodane przez dnia lip 7, 2014 w Regiony winiarskie | 0 komentarzy

Największe święto wina w Polsce

To Zielona Góra organizuje w Polsce największe święto wina. Zielonogórskie winobranie odbywa się we wrześniu i trwa około 7 – 9 dni. Jest to czas, w którym trwają liczne imprezy organizowane przez lokalne stowarzyszenia, koncerty, jarmark handlowy oraz prezentacje produktów regionalnych, z których najważniejsze są lubuskie wina.Winny korowód

Korowód, który co roku otwiera festiwal jest zazwyczaj najbarwniejszym i najbardziej efektownym elementem obchodów zielonogórskich. Za jego estetyczną oprawę odpowiedzialny jest zazwyczaj Teatr Lubuski, który angażuje do zabawy miejscowych szczudlarzy, teatry uliczne, zielonogórskich uczniów oraz wiele miejskich organizacji oraz stowarzyszeń. Podczas otwarcia festiwalu wina główną ulica miasta przechodzi co roku co najmniej kilkaset osób. Wszyscy uczestnicy kroczą za królem winobrania, który zwie się Bachusem. Za jego plecami jadą liczne platformy, na których prezentują się poszczególne winnice. Obserwatorzy mogą liczyć na poczęstunek winem.

 Atrakcji moc

Na zielonogórskie obchody winobrania poza korowodem składają się liczne koncerty gwiazd estradowych orz winobraniowe spotkania teatralne. Ponadto udział można wziąć w rejsie galarem po Odrze oraz w licznych wycieczkach organizowanych do podzielonogórskich winnic. Nie powinno nas również zabraknąć na winobraniowym jarmarku.

 Miasteczko winiarskie

Na czas festiwalu zbudowane zostaje miasteczko winiarskie, które jest szczególnym miejscem przyciągającym codziennie wielu uczestników. W specjalnie wydzielonej strefie winiarze z całego regiony w malutkich, drewnianych domkach prezentują swoje wina i inne wyroby. To tam można degustować wszystkich win regionalnych oraz zakupić butelkę lub skrzynkę, swojego ulubionego.

 Legenda

Historia zielonogórskiego winiarstwa to bardzo istotny element lokalnej tożsamości. Obrosła już w wiele pięknych legend. Jedna z nich mówi, iż po zamordowaniu Bachusa przez tytanów bogini Atena pokropiła jego krwią tereny przyszłych regionów winiarskich, a jedna z nich spadła na Zieloną Górę, co zapoczątkowało tradycję winiarską na tym terenie.

Najbliższy festiwal wina w Zielonej Górze już za niespełna 3 miesiące. Jeszcze teraz wchodząc na oficjalną stronę wydarzenia:

 http://winobranie.zgora.pl/ możemy mieć wpływ na jego ostateczny kształt. Warto sprawdzić, jakie atrakcje przygotowali dla nas organizatorzy w tym roku, oraz oddać swój głos na proponowane atrakcje.

A ci, którzy nie będą mieli okazji uczestniczyć w tym święcie, mogą przygotować małe święto wina w domowym zaciszu i w gronie rodziny lub przyjaciół. Polecamy poszukać kulinarnych inspiracji http://www.jacobscreek.pl/pl/#!kompozycja-smakow, które będą świetnym uzupełnieniem wieczoru.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *