Apelacja wina, AOC – czym właściwie jest?

Dodane przez dnia lis 25, 2015 w Rodzaje wina | 0 komentarzy

Apelacja wina, AOC – czym właściwie jest?

Wybierając wino z wyższej półki często natykamy się na jego etykiecie na skrót AOC, DO, DOG lub AVA. Co kryje się pod tymi określeniami i jakie znaczenie mają one dla konsumenta?

Wszystkie te skróty oznaczają w zasadzie to samo – tak zwana „apelacja kontrolowanego pochodzenia” jest potwierdzeniem, że oznaczone nimi wino spełnia szereg specyficznych dla danej apelacji warunków. Stanowi więc swoisty certyfikat pochodzenia, a w przypadku prestiżowych apelacji można je uznać za certyfikat jakości.

 

Co zawiera w sobie apelacja?

Kupując białe, różowe lub czerwone wino apelacyjne, znajdziemy na jego butelce informację o regionie, z którego ono pochodzi. Informacja ta może ograniczać się jedynie do nazwy kraju, jednak z reguły podaje ona także konkretny region danego państwa oraz miejscowość.

Apelacja w tym rozumieniu może powstać jedynie wtedy, gdy cechy danego wina związane są zasadniczo z danym środowiskiem geograficznym oraz z panującymi w nim czynnikami przyrodniczymi. Istotna jest też produkcja wina z winogron pochodzących jedynie z danego obszaru. Stosuje się także oznaczenie apelacji ze względu na uwarunkowania tradycyjne.

Uwarunkowania prawne

 Utworzenie apelacji winiarskiej wiąże się z obowiązkiem dopełnienia pewnych formalności. Apelacje mogą powstać w każdym miejscu na świecie (istnieją również w Polsce), jednak żaden region nie stworzy ich, gdy nie spełni szeregu wymogów narzuconych odgórnie m.in. przez Unię Europejską.

Cel tworzenia apelacji

 Za główny cel tworzenia apelacji wina uznaje się ochronę producentów danego gatunku wina, przed nieuczciwą konkurencją – a także informowanie konsumentów o pochodzeniu trunku oraz jego cechach charakterystycznych.

Ochroną taką zostały objęte nie tylko najbardziej rozpoznawalne znaki towarowe – takie jak Burgund, Szampan czy Chablis – ale i mniej znane odmiany.

Warto pamiętać, że pochodzenie wina z danej apelacji nie gwarantuje, że trunek ten będzie miał wyśmienity smak. Może on bowiem smakować nam mniej niż zwykłe wino stołowe. To, czy dane wino nam odpowiada, musimy zatem sprawdzić na własnym podniebieniu. Możemy jednak przypuszczać, że pod pewnymi względami jego smak będzie podobny do smaku win pochodzących z tej samej apelacji.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku win apelacyjnych będziemy mieć pewność, że dana butelka powstała przy wykorzystaniu określonej odmiany winorośli, który został poddany określonym procesom produkcyjnym w celu wytworzenia wina. Dzięki oznaczeniu apelacji zyskamy też gwarancję, że wybrany trunek posiada też pewną ciągłość kulturową lub historyczną charakterystyczną dla danego regionu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *