Ile okazji, tyle win – które wino wybrać?

Dodane przez dnia gru 13, 2013 w Podawanie wina, Rodzaje wina | 0 komentarzy

Ile okazji, tyle win – które wino wybrać?

Wino gości na naszych stołach od zarania dziejów, dlatego też za wzrastającą w Polsce popularnością win powinna iść rosnąca wiedza na temat ich zastosowania, sposobu picia czy podawania. W starożytności urządzane na część boga Dionizosa uczty były suto zakrapiane tym alkoholem, a cud w Kanie Galilejskiej świadczy o popularności tego trunku w czasach biblijnych. Warto mieć wzgląd na tą kulturową spuściznę i przyswoić kilka przydatnych zasad.

Obecnie niewielu z nas przejmuje się zasadami prawidłowego serwowania wina. Choć eksperymentowanie w kuchni to zajęcie kreatywne, to mimo wszystko warto znać szereg żelaznych reguł winiarskich. Z czym podawać wino białe, a z czym czerwone? Które nadaje się do mięs, które na do ryb, a które do przystawek? Jak podawać wino, by nie popełnić kulinarnego faux pas? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukaj poniżej.

Wino a rodzaj mięsa

Mnogość dostępnych na rynku win powoduje niemały mętlik w naszych konsumenckich głowach. Stara zasada głosi, że wino dobieramy ze względu na podawany rodzaj mięsa. Intuicyjnie wiedzieć powinniśmy, że wino czerwone serwujemy z czerwonym mięsem, a wino białe z mięsem białym i rybami. Jednak co począć z winem różowym, a co z winem musującym? Wino różowe doskonale pasuje zwłaszcza do dań z drobiu, lekkich przystawek i letnich sałatek owocowo-warzywnych, ale dobrze sprawdzi się też w towarzystwie zupy rybnej. Lekkie wino białe świetnie nadaje się do potraw kuchni azjatyckiej, zwłaszcza sushi i tych z owocami morza. Co ciekawe idealnie komponuje się z bigosem i pierogami z kapustą. Ciężkie wino białe najlepiej łączyć ze spaghetti, a także wtedy, gdy makaron serwujemy z owocami morza oraz grillowaną rybą. Lekkie czerwone wino wybornie smakuje nie tylko z wołowiną i jagnięciną, ale również z rybami o ciemniejszej barwie mięsa. Ciężkie czerwone wino szczególnie polecane jest do wołowiny i jagnięciny w ostrych sosach, ale klasyczna kombinacja to również ciężkie czerwone wino i makaron pesto. Należy pamiętać, że nigdy nie podajemy wina do potraw z octem, unika się także podawania go do zup. Natomiast w towarzystwie jajek i szpinaku wino nabiera metalicznego posmaku. Nie podaje się również wina do owoców, zwłaszcza do podawanych na przystawkę avocado i melonów.

Wino a intensywność potrawy

Inna reguła doboru win głosi, że wino powinno kontrastować z potrawą, nie zagłuszać jej (ciężka, aromatyczna potrawa — lekkie wino) lub wręcz przeciwnie, powinna w pełni harmonizować z winem (ciężka potrawa — ciężkie wino). Należy jednak pamiętać, że wino nie powinno też zdominować smaku potraw, ani też potrawa nie powinna przytłumić smaku wina. Warto wiedzieć, że białe wina podajemy zawsze przed różowymi i czerwonymi, a wina lżejsze przed cięższymi.. Kiedy serwujemy lekką potrawę to w towarzystwie lekkiego wina, kiedy natomiast danie pikantne to podajemy wino mocne o wyrazistym i intensywnym smaku. Zgłębiając tajniki komponowania win z potrawami i kolejności ich podawania zapomina się także często, że do codziennego posiłku z reguły na całym świecie podaje się jedno wino, a tylko przy szczególnych okazjach — dwa lub kilka win. Podając jedno wino dobieramy je do głównej potrawy. Warto również pamiętać, że białe wina przed podaniem powinny być schłodzone do temperatury od 5 do 10 stopni Celsjusza, natomiast wino czerwone serwować należy w temperaturze pokojowej.

Niebezpieczne związki

Zanim zdecydujemy się na zakup naszego ulubionego wina powinniśmy zastanowić się nad smakiem potrawy, którą chcemy podawać w jego towarzystwie. Jedna z najważniejszych zasad, której muszą przestrzegać osoby serwujące wino mówi o tym, że jest ono wyjątkowe przede wszystkim wówczas, gdy nie kłóci się ze smakiem potrawy. Do dań słodkich nie warto podawać więc wina wytrawnego, a do twardych i konkretnych serów wina o delikatnym smaku. Tego rodzaju połączenie, choć bez wątpienia oryginalne, nie powinno nam bowiem przypaść do gustu. Należy unikać również łączenia wina o słodkim smaku ze słonymi potrawami, słodycz wina zmienia bowiem radykalnie ich smak. Istnieją zresztą również takie potrawy, których bezwzględnie nie powinno się łączyć z winem i nie ma tu znaczenia to, czy będzie to wino czerwone, czy też białe. Przykładem mogą być w tym kontekście potrawy, do powstania których wykorzystywane są duże ilości octu. Ich łączenie z winem nie niesie za sobą niczego szczególnie dobrego i zazwyczaj rozczarowuje kolejnych konsumentów. 

Fot: flickr.com/photos/lukewisley/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *