Czy dobre wino musi być drogie?

Dodane przez dnia kwi 29, 2015 w Wokół stołu | 0 komentarzy

Czy dobre wino musi być drogie?

W sklepach można znaleźć tysiące różnych rodzajów win, które dostępne są w różnych przedziałach cenowych – o których decydują zarówno czynniki obiektywne, jak i względy marketingowe. Z tego też względu nie możemy postawić znaku równości pomiędzy wysoką ceną i wysoką jakością – i odwrotnie (chociaż w dużej mierze podejście takie sprawdza się w przypadku trunków z najniższej półki). Tym bardziej, że konsumenci mają własne preferencje w zakresie rodzaju i smaku wina. Jedni preferują wina białe, inni czerwone czy różowe. Z całą pewnością można powiedzieć, że pojęcie „dobre wino” jest pojęciem względnym. Wino powinno smakować konsumentowi, pasować do wybranych okoliczności oraz – ewentualnie – komponować się ze smakiem potrawy, wtedy można je uznać za wino dobrej jakości.

 

 

Od czego zależy cena wina?

 

Na początek weźmiemy pod lupę czynniki obiektywne, a więc:

  • Koszty produkcji wina. Bardzo rozbudowany dział, obejmujący zarówno amortyzację winnicy, koszt pracy najemnej oraz wszystkiego, co zachodzi do chwili opuszczenia winnicy przez butelkę z winem.
  • Koszty transportu i dystrybucji.
  • Cło, podatki i akcyza.

Warto zauważyć, że pomimo uniwersalności składowych obiektywne koszty wyprodukowania trunku mogą się znacząco różnić w zależności od regionu (m.in. ze względu na ceny i płace) czy poziomu organizacji samej winnicy.

 

Czynniki związane z marketingiem oraz inne to między innymi:

  • Reputacja winnicy (wynikająca z jakości – lub inwestycji w reklamę).
  • Urodzaj i sytuacja na rynku.
  • Preferencje konsumentów (bardziej popularne i rozpoznawalne trunki są zazwyczaj droższe od odpowiadających im jakością produktów niszowych).

Jak widać cena wina tylko częściowo zależy od kosztów, jakie zostały poniesione przez producenta – a one same wcale nie muszą być wyznacznikiem jakości.

 

 

Wina w różnych przedziałach cenowych

 

Badania statystyczne wskazują, że zdecydowana większość Polaków kupuje wina w przedziale cenowym od 20-30 zł, w którym można już znaleźć trunki odpowiedniej jakości, pasujące do większości okazji. Największą popularnością cieszą się wina półsłodkie i słodkie, zaś znacznie mniej lubiane są wina wytrawne.

Coraz lepiej obeznani z tym szlachetnym trunkiem Polacy uświadamiają sobie, że dobre wino nie musi być drogie (choć w wynikach badań dużą rolę odgrywają także kwestie ekonomiczne…) – trzeba jedynie wiedzieć, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze wina.

 

Kryteria wyboru dobrego wina

 

Bardzo wielu Polaków, przy wyborze wina, kieruje się opiniami i rekomendacjami innych osób, w tym zwłaszcza znajomych i rodziny. Spora część osób bierze pod uwagę opinie sprzedawcy. Wybierając wino Polacy coraz częściej zwracają również uwagę na oznaczenie win w sklepie np. „wybór sommeliera” czy „produkt rekomendowany”.

 

Wybierając wino, koniecznie należy odczytać informacje zamieszczone na etykiecie. Znajduje się tam m.in. informacja na temat tego, gdzie wino jest rozlewane. Najlepszy wybór to wina rozlewane na terenie danej winnicy. Gorszej jakości wina docierają do poszczególnych krajów w ogromnych cysternach, przez co następuje automatyczne pogorszenie ich jakości.

 

Znaczenie ma także zawartość alkoholu – choć w przypadku win musujących czy wytrawnych może być to kryterium mylące. Przyjmuje się, że słabsze procentowo wina wytwarzane są z niższej jakości winogron. Gorsza jakość winogron przekłada się także na mniejszą atrakcyjność aromatów. Warto jednak uważać – niekiedy do tańszych trunków dodaje się alkohol pochodzący z destylacji.

 

Dobre wina są zazwyczaj rozlewane do butelek wykonanych z grubego szkła, które mają głębokie denko. Dzięki temu wino jest lepiej chronione przed światłem i temperaturą. Można uznać, że wina rozlewane do butelek z grubszego są winami lepszej jakości.

 

Dobre wina mogą równie dobrze korkowane, jak i zakręcane (chociaż te ostatnie są zdecydowanie mniej prestiżowe – a savoir vivre zdecydowanie nie poleca wykorzystywania ich przy jakiejkolwiek bardziej uroczystej okazji.

 

W polskich sklepach można znaleźć bardzo wiele różnych gatunków win, które spełniają powyższe kryteria dobrego wina i dostępne są w akceptowalnym przedziale cenowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *