Wino się rozlało – co zrobić, by nie pozostały plamy?

Dodane przez dnia sie 8, 2015 w Wokół stołu | 0 komentarzy

Wino się rozlało – co zrobić, by nie pozostały plamy?

Podczas posiłku bądź w trakcie trwania różnego rodzaju uroczystości dojść może do wielu niemożliwych do przewidzenia incydentów. Ich skutki są różne, jednak najdotkliwsze wydają się być te, które wiążą się z plamami po winie. Ich wywabianie związane jest bowiem z wieloma zaawansowanymi procesami, dzięki którym nasz obrus, koszula czy krawat zostaną doprowadzone do stanu przed tym przykrym wydarzeniem. Na szczęście jest to możliwe – ale powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.

Plamy z wina różnią się od siebie

 

Na samym początku należy odróżnić wino białe od czerwonego. Różnią się one przede wszystkim kolorem, procesem produkcji i smakiem. Pierwsze z nich powstaje z winogron czerwonych oraz białych, natomiast druga odmiana korzysta wyłącznie z owoców o skórce czerwonej. Jeżeli chodzi natomiast o smak, przyjmuje się, że odmiany białe posiadają bogatszą gamę smakową.

 

Wbrew pozorom to wszystko ma wpływ na to, w jaki sposób plamy z wina będą usuwane. Zanim jednak pojawią się różnice – w obu wypadkach do wywabiania powinniśmy zabrać się jak najszybciej, dzięki czemu trunek nie zdąży wniknąć zbyt głęboko w tkaninę. Dlatego powinniśmy natychmiast, gdy powstanie plama, posypać ją grubą warstwą soli, tak aby wchłonęła ona wino.

 

Najlepsze metody i najlepsze składniki

 

W ten sposób przechodzimy do podstawowej różnicy związanej z wywabianiem plam różnych gatunków tego szlachetnego napoju. Jak się bowiem okazuje, plamy z czerwonego wina w niezwykle skuteczny sposób można usunąć używając… wina białego. Oba napoje połączą się, dzięki czemu łatwiej będzie można je wywabić podczas prania. Należy jednak pamiętać o tym, aby biały trunek rozprowadzić wyłącznie po plamie, w innym wypadku będziemy mieć do czynienia z kolejnymi zabrudzeniami.

 

Następnie powinniśmy delikatnie wyprać tkaninę. Jeżeli nie posiadamy dobrej jakości pralki, wyposażonej w programy prania lekkiego, powinniśmy zrobić to ręcznie. Najlepszą mieszanką w takich przypadkach będzie letnia woda z dodatkiem szarego mydła.

 

Gdy plama rozgościła się na dobre

 

Co jednak robić w sytuacji, gdy chcemy usunąć stare i zaschnięte plamy? W takim wypadku najlepiej zamoczyć tkaninę w roztworze spirytusu bądź w dziesięcioprocentowej wodzie utlenione – czas zwilżania powinien być tym krótszy, im delikatniejsza jest tkanina.

 

Dzięki temu podczas prania wszelkie zabrudzenia zostaną w skuteczny sposób wywabione, a my będziemy na nowo cieszyć się z ubrań. Jak więc widać, usunięcie wina z naszych ulubionych rzeczy nie jest niemożliwe. Musimy jednak bardzo uważać – I dokładnie pilnować każdego etapu procesu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *